Dozens of locals make All Wesco 3A North winter sports teams

  • Tuesday, March 5, 2019 3:29pm
  • Sports

Too bad the state boys basketball playoffs didn’t count in the selection of the All-Wesco 3A North Winter Sports Teams.

While Marysville-Pilchuck standout RaeQuan Battle made the first team, teammate Luke Dobler was named to the second team and Aaron Kalab and Cameron Stordahl only received honorable mention.

Other local players honored are listed below:

Boys basketball

First team

RaeQuan Battle, M-P, 12

Malakhi Knight, MG, 10

Anthony Whitis, Arlington, 12

Josh Gutierrez, Arlington, 12

Second team

Griffin Gardoski, Arlington, 12

Luke Dobler, M-P, 11

Honorable mention

Will Abram, Arlington, 11

Josiah Koellmer, MG, 10

Caleb Koellmer, MG, 12

Cameron Stordahl, M-P, 11

Aaron Kalab, M-P, 11

Girls basketball

First team

Sierra Scheppele, Arlington, G, 11

Mikail Montez, MG, P, 12

Second Team

Josie Stupey, Arlington, G, 10

Maddy Grandbois, MG, F, 11

Honorable Mention

Hailey Hiatt, Arlington, G, 10

Miriah Summers, M-P, F, 12

Keira Marsh, Arlington, G, 9

Boys Wrestling

106 pounds: senior Daniel Heiss, Arlington

113: sophomore Dorian Tollenaar, Arlington

120: senior Tanner Lauzon, M-P

138: senior Trey Padgett, MG

145: senior Isaiah Galindo, M-P

170: junior Cayden White, M-P

182: senior Edgar Duenas, MG

220: sophomore Cheron Smith, MG 285: senior Jeffery Roullier, M-P

Girls Wrestling

105: junior Vivian Potong, Arlington

120: junior Tailer Cochran, Arlington

Boys swimming

Two MG swimmers and one from M-P made the All Wesco 3A North squad.

For the Tomahawks, sophomore diver Andrew Kallio was honored.

For MG junior Kameron Wilkes in the 100 butterfly and senior Nicholas Carlson in the 100 breaststroke were named.

More in Sports

3 Arlington girls stand out with 3A district track championships (slide show)

SHORELINE – Arlington junior Julia Parra was the only local double winner… Continue reading

Julia Parra of Arlington, shown here at a meet earlier this spring, placed third at state in the discus Thursday. (Steve Powell/File Photo)
Eagle places 3rd in state

TACOMA - Julia Parra placed third in state in the discus on… Continue reading

Local golfers advance at state; Lakewood softball at state Friday

Four local girls made the cut after the first day of their… Continue reading

Lakewood speedster wins 2 district titles going into state

LAKEWOOD – Cougar speedster Michai Harris won two District 1-2 2A track… Continue reading

Arlington catcher Jack Sheward gets plowed into at the plate in the loss to O’Dea. (Andy Bronson/The Herald)
Arlington loses 7-6 at state

MOUNT VERNON — Arlington may as well have been playing a college… Continue reading

Lakewood tracksters to state; M-P, Arlington crown district champions

LAKEWOOD – The host Cougar track team qualified a few athletes for… Continue reading

M-P, MG close to state; Arlington ousted

EVERETT – Marysville-Pilchuck and Marysville Getchell both are still in the hunt… Continue reading

Both Marysville softball teams just miss state

EVERETT — Both of Marysville’s high school softball teams would have qualified… Continue reading

Lakewood girls advance to state, in championship district game Friday

Lakewood’s girls softball team are going to state after winning two games… Continue reading

Most Read