Already strong M-P picks up 2 MG standouts in boys basketball (slide show)

MARYSVILLE – Arlington’s girls volleyball team became the last local squad to be eliminated from playoff contention.

The Eagles lost to Everett in three sets Thursday night in a 3A District 1 Tournament contest at Marysville-Pilchuck High School.

Practices for winter sports teams in the area start up Monday.

Arlington, Marysville Getchell, Marysville-Pilchuck and Lakewood all have girls and boys basketball teams, and girls and boys wrestling. M-P and MG also have boys swimming.

M-P expects to have another tough basketball squad with 3A All-Wesco first-teamers senior RaeQuan Battle and junior Luke Dobler.

But the Tomahawks also have obtained two of MG’s top players as both Cameron Stordahl and Ethan Jackson transferred to M-P.

MG still has sophomore Malaki Knight, who made second team all-Wesco. He is joined by Caleb and Josiah Koellmer and 6-foot-6 Jallang William.

For the girls, junior Sierra Scheppele of Arlington was the only returnee honored, making the second team. But she will get help from Alaina Duskin, Mollie Janousek and Mackenzie Fischer. 

MG has five girls back who played a lot last year in Sydney Norton, Kiki Green and Brionna Palm, along with Kortney Crane and Maddison Haggland.

The only all-league swimmer returning is from M-P, junior Ian Meetsma in the 500 freestyle.

Three all-Wesco wrestlers return, one from each school.

From MG, there is senior Trey Padgett, who last year wrestled at 138 pounds. From Arlington, senior Sam Rush was at 152. And from M-P, junior Cayden White was at 170.

Arlington has some depth back with Kristain Fairbanks, Hayden Strande and Levi Wiseman.

The only all-league girl wrestler returning is junior Tailer Cochran of Arlington, who was at 115 pounds a year ago.

For Lakewood, junior Alex Coleman was a second-team All-Northwest Conference pick in boys basketball. He’s got Alex Coleman and Machai Harris returning.

HOME SCHEDULES

Arlington

Boys basketball: Nov. 30, Anacortes; Dec. 5, Sedro-Woolley, 12, Cedarcrest, 21, Mountlake Terrace, 27, Issaquah; Jan. 7, Lynnwood, 11, Archbishop Murphy, 16, Everett, 25, Stanwood and 30, Oak Harbor.

Girls basketball: Nov. 27, Burlington-Edison; Dec. 4, Stanwood, 7, Jackson, 14, Shorecrest, 18, Meadowdale, 28, Anacortes; Jan. 4, Shorewood, 10, Edmonds-Woodway, 22, Marysville-Pilchuck; Feb. 1, Snohomish and 4, Marysville Getchell.

Boys wrestling: Dec. 8, Atown Throwdown, 11, Cedarcrest; Jan. 8, Stanwood, 18, Oak Harbor at 5 p.m., M-P at 7 p.m.

Girls wrestling: Jan. 9, E-W, Everett and Lynden, 12, Arlington Ladies Wrestling Tournament, and 27, Arlington Scramble.

Marysville Getchell

Boys basketball: Dec. 5, Kamiak, 8, Sehome, 12, Shorecrest, 21, Meadowdale, 27-29, at Everett Community College, Lake Stevens, 5:30 p.m., Anacortes, 7 p.m. and Black Hills, 3 p.m.; Jan. 2, Lakewood, 7, Shorewood, 11, E-W, 18, Everett, 25, M-P; Feb. 4, Arlington.

Girls basketball: Nov. 27, Mariner; Dec. 4, Mount Vernon, 14, Cedarcrest, 18, MLT, 26, Bothell; Jan. 4, Lynnwood, 10, ABM, 22, Stanwood, 29, Snohomish; Feb. 1, Oak Harbor.

Boys wrestling: Dec. 13, Shorecrest, 20, Stanwood, 5:45 p.m. and Oak Harbor, 7 p.m.; Jan. 24, Arlington.

Girls wrestling: No home meets. But at M-P, Nov. 29, jamboree; Dec. 11, and Jan. 16.

Swimming (at M-P): Dec. 6, Lake Stevens, 11, ABM, 13, Stanwood, 18, Cascade; Jan. 10, Monroe, 15, Oak Harbor and 17, Mount Vernon.

Marysville-Pilchuck

Boys basketball: Nov. 30, Lynden; Dec. 7, Mercer Island, 12, Lynnwood, 19, Shorewood; Jan 4, Shorecrest, 9, Meadowdale, 18, Oak Harbor, 23, Arlington; and Feb. 1, Everett.

Girls basketball: Dec. 1, Bellingham, 4, Oak Harbor, 14, E-W, 21, ABM, 27, Granite Falls; Jan. 8, MLT, 11, Cedarcrest, 15, Snohomish, 25, MG; and Feb. 4, Stanwood.

Boys wrestling: Nov. 29, Jamboree, 5:45 p.m.; Dec. 20, Snohomish 5:45 p.m. and Everett 7 p.m., Jan. 10, MG, 12: 16-team Premier Tournament 9:30 a.m.

Girls wrestling: Dec. 11, Scramble, 20, Snohomish 5:45 p.m. and Everett 7 p.m.; Jan. 16, 7-team Scramble.

Swimming: Same as MG

Lakewood

Boys basketball: Nov. 28, Stanwood; Dec. 1, Sultan 3:45 p.m., 11, Meridian, 17, Ferndale, 21, Blaine, 28, Zillah; Jan. 10, Nooksack Valley, 12, Friday Harbor, 21, Lynden, 24, Sehome, 31, Lynden Christian.

Girls basketball: Nov. 29, M-P; Dec. 1, Sultan 2:45 p.m., 6, Cascade, 13, Burlington-Edison, 27-28, Cougar Tournament; Jan. 3, Mount Baker, 8, S-W, 15, Anacortes, 18, Bellingham, and 29, Squalicum.

Boys wrestling: Jan. 9, Lynden 6 p.m. and Blaine 7 p.m., 16, Ferndale, 23, S-W.

Girls wrestling: Jan. 9, 6-team Scramble 6 p.m.

More in Sports

3 Arlington girls stand out with 3A district track championships (slide show)

SHORELINE – Arlington junior Julia Parra was the only local double winner… Continue reading

Local golfers advance at state; Lakewood softball at state Friday

Four local girls made the cut after the first day of their… Continue reading

Lakewood speedster wins 2 district titles going into state

LAKEWOOD – Cougar speedster Michai Harris won two District 1-2 2A track… Continue reading

Arlington catcher Jack Sheward gets plowed into at the plate in the loss to O’Dea. (Andy Bronson/The Herald)
Arlington loses 7-6 at state

MOUNT VERNON — Arlington may as well have been playing a college… Continue reading

Lakewood tracksters to state; M-P, Arlington crown district champions

LAKEWOOD – The host Cougar track team qualified a few athletes for… Continue reading

M-P, MG close to state; Arlington ousted

EVERETT – Marysville-Pilchuck and Marysville Getchell both are still in the hunt… Continue reading

Both Marysville softball teams just miss state

EVERETT — Both of Marysville’s high school softball teams would have qualified… Continue reading

Lakewood girls advance to state, in championship district game Friday

Lakewood’s girls softball team are going to state after winning two games… Continue reading

3 local golfers qualify for state

Two locals boys and one local girl qualified for state at their… Continue reading

Most Read